JSIRRI’ye Hoşgeldiniz

Poster august 1 A 3rd ProofBiz tiyatronun gücüne inanıyoruz. Tiyatro insan toplumunu insanîleştirebilir. Tiyatro temel bir ihtiyaçtır.

Jana Sanskriti Ezilenlerin Tiyatrosu Merkezi (JS) yaygın küresel Ezilenlerin Tiyatrosu ailesiyle birlikte yeni bir oluşuma adım atıyor: Jana Sanskriti Uluslararası Araştırma ve Kaynak Enstitüsü (JSIRRI).

JS, Hindistan kırsalında öncelikli olarak tarımla uğraşan topluluklarla Ezilenlerin Tiyatrosu tekniklerini çalışmakta ve bu toplulukların birlik içinde  ezilmeye karşı verdikleri mücadeleye yönelik donanım sağlamaktadır. Bu topluluklar kendi aralarında başarılı ilişkiler kurarak kast, din ve siyasi parti ayrımlarıyla baş etmektedirler. JS toplumun kıyısında yaşayan insanların düşünce ve fikir dünyasına dahil edilmelerinin önemini kabul etmektedir.

Sadece tiyatro ve diğer sanat dalları herkesin bir düşünür olarak gelişebileceği, değişebileceği ve  insan toplumunu kurarken aktif katılımcı olabileceği entelektüel bir alan sunabilir. JS, yaptığı uygulamalarda marjinalleştirilmiş topluluklarda, hatta okuma yazma bilmeyenlerde bile muazzam bir sosyal felsefenin mevcut olduğunu gözlemlemiştir. Otuz yıldır biriktirilmiş bu pratik bilgi  mevcut kuramlarla birlikte deneyime dayalı öğrenmeye öncülük etmektedir.

JSIRRI küresel kuzey ile güney arasında “Bağlar” kurmayı önerir. Sadece geçici olabilen ağlar ya da platformlar ya da bilgi paylaşımları değil, kalıcı bağlar. Topluluk içinde diyalog kültürünü desteklemek için tüm sanat dallarının kullanarak bir diyalog oluşturmayı önerir. JS, bütün dünyadaki uygulayıcıların bağlantı kurabilecekleri bir alan işlevini gören yapısının getirdiği deneyimle, şuna inanmaktadır: JSIRRI, sanatçılarla ve değişimi yaratanlarla, bu küresel bağları bir sonraki evreye taşıyacaktır. Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.

Facebook, Twitter and www.c-linq.nl

Translated by Jale Karabekir

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s