NEDEN JSIRRI?

JSIRRI Blog Banner 1280X444 5th Proof

“JSIRRI tüm sanatçılar arasında, özellikle insanî bir toplum kurma konusunda çalışan uluslararası tiyatro camiasıyla “Bağlar” kurmayı önerir. Sadece geçici olabilen ağlar ya da platformlar ya da bilgi paylaşımları değil, kalıcı bağlar. JSIRRI topluluk içinde diyalog kültürünü desteklemek için tüm sanat dallarını kullanarak bir diyalog oluşturmayı önerir.”

Bu bağlar neler?

Bu diyalog nasıl işleyecek?

Bunu bir çok soru takip eder:

JSIRRI ne yapmak istiyor?

Ne tür etkinlikler şimdiden planlandı?

JSIRRI ve planlanan bu etkinlikler nasıl finanse edilecek?

Nelerin yapılacağına kim karar verecek?

Sevgili arkadaşlar,

Her şeyden önce JSIRRI’yi herkes işletecek. Her birinizin katkısına bağlı olarak alacağı şekil evrilecek. En temel ilkelerden biri ‘bağların’ ve ‘diyalogun’ JSIRRI’nin karar verme yönteminin birer parçası olmasıdır.

İkinci olarak, JSIRRI sanatçılar ve aktivistler arasında eleştirel bir etkileşim alanı olmayı hedefler: Birlikte prova yapabilecekleri, çalışmalarını, düşüncelerini ve yöntemlerini paylaşabilecekleri ve geliştirebilecekleri gerçek ya da sanal bir çember; farklı tür pratiklerden ve disiplinlerden insanları buluşturacak projeleri başlatan ve teşvik eden bir platform; eserleri inceleyen ve yaratan, günümüzün yakıcı sorunlarına çözüm arayan ve müdahale eden bir sahne.

JSIRRI yolculuğuna adını 19. yüzyıl Bengali’nin tiyatro efsanesinden alan Girish Bhavan’daki Jana Sanskriti Ezilenlerin Tiyatrosu Merkezi’nde başladı. Bu tesis yiyecek, kalacak yer ve diğer zaruri olanakları makul fiyatlarla sağlayacak şekilde donatıldı. Çok yakında resmi açılışı yapılacak olan Augusto Boal Oditoryumu atölye ve gösteriler için tahsis edildi.

Var olan tüm etkinlikler bireysel/kolektif olarak bulunacak fonlarla yürütülecektir. Geleceğe yönelik olarak kalıcı bir ekonomik istikrar için uğraşıyoruz. Amaç  JSIRRI’nin büyürken fiziksel ve imgesel gövdesini kendisinin yaratmasıdır. Amaç fon toplamak değil; uzun soluklu, anlamlı toplumsal değişim için sanatsal etkinliği arttırmak ve aynı görüşü paylaşanların güçlerini birleştirmelerini sağlamaktır.

Tüm kıtaları temsil eden, değişim için tiyatro yapma konusunda değerli tecrübeleri ve uzmanlıkları olan yönetmenlerden ve danışmanlardan oluşan bir ekip bu amaca katkıda bulunmak için bir araya geldi. Bununla birlikte fikir ve etkinlik önerisinde bulunmak ve JSIRRI “olmak” isteyen herkese açığız. JSIRRI şu anda geleceğimizi yaratmak isteyen herkese olanak sunabileceği çeşitli kanallar hazırlıyor. Bu gönderilerle sizleri bu daveti paylaşmaya ve böylece daha çok kişinin katılmasını sağlamaya çağırıyoruz.

Bize ulaşmak için  Facebook, Twitter and www.c-linq.nl

Translated by Jale Karabekir

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s